Co je to myomatóza?

Jako klinicky významné lze označit myomy, které způsobují potíže, jsou objemné nebo rychle rostoucí, případně se vyskytují u žen s dosud neukončenými reprodukčními plány či s poruchami plodnosti. Děložní myomatóza může být příčinou opakovaných spontánních potratů.

Příznaky děložní myomatózy:

  • silná, prodloužená a bolestivá menstruace
  • nepravidelné děložní krvácení
  • tlaky a bolesti v podbřišku
  • diskomfort nebo bolesti při pohlavním styku
  • časté nucení na močení
  • nemožnost otěhotnět či opakované potraty

 

Na co se nás
často ptáte

Jak poznám, že mám endometriózu?

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Studie udávají, že endometriózou trpí až 10 % žen v reprodukčním věku.

K nejčastějším symptomům patří:

- bolestivá, silná a dlouhá menstruace,
- velké krvácení při menstruaci, popř. krvácení mimo menstruaci,
- bolesti během pohlavního styku nebo po něm,
- bolestivé vyprazdňování nebo močení,
- neplodnost,
- další symptomy jako únava, průjem nebo zácpa. 

Míra bolesti nemusí nutně odrážet závažnost zdravotního stavu. Ačkoliv trpíte silnými bolestmi, může se jednat o mírný případ endometriózy, při mírných bolestech naopak může jít o závažnější stav.

 

Pokud u sebe pozorujete některé ze symptomů, doporučujeme vám sjednání online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. 

Nechci teď těhotnět, ale chci preventivně vyšetřit.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, nebo je neplánujete vůbec, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Rádi se s vámi dohodneme na postupu pomocí online konzultace. 

Mám myom a chci otěhotnět.

V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou konzultace, kde po vyšetření dohodneme dalším postupu. Objednejte se do ambulance asistované reprodukce na Obilním trhu. 

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Neplodnost páru může být spojena s problémem v oblasti reprodukčního zdraví u ženy, nebo u muže, často se jedná o kombinovaný faktor.

Neplodnost u ženy většinou obnáší problémy s dozráváním a uvolňováním vajíček, kvalitou vajíček, endometriózou, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U muže se obvykle jedná o špatný spermiogram, tedy nízký počet nebo špatnou morfologii spermií.

Neplodnost nejčastěji způsobují:

- věk, zejména u žen plodnost po 35. roce života klesá,
- hormonální nerovnováha,
- požívání tabákových výrobků, alkoholu nebo drog,
- nadváha nebo naopak podvýživa,
- vrozené vývojové vady,
- endometrióza, myomatóza
- genetický faktor, 
- a další.

 Příčiny mohou být různé, ale pokud k páru přistupujeme komplexně, dokážeme často tyto problémy vyřešit.

Kam se objednat při podezření na neplodnost?

Pokud se vám nedaří otěhotnět a máte pravidelný pohlavní styk po dobu jednoho roku, je možné, že máte problém v oblasti reprodukčního zdraví. V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. Objednejte se do naší ambulance asistované reprodukce na Obilním trhu. 

Jak dlouho budou skladována moje vajíčka nebo embrya?

Vajíčka, nebo embrya lze skladovat metodou kryokonzervace (zmražením). Nejčastější využití má tato metoda před podstoupením protinádorové léčby, léčby myomatózy nebo také v případě, že máte obavy ze s věkem se snižující plodnosti.

Takto zmražená vajíčka nebo embrya skladujeme 12 měsíců. Skladování lze prodloužit na libovolně dlouhou dobu, a to po uhrazení daného poplatku. Rovněž je možné na základě písemné žádosti skladování kdykoliv ukončit. Bližší informace lze získat v Embryologické a Andrologické laboratoři našeho centra.