Prevence u zdravé ženy

Ochrana reprodukce je vhodná pro ženy v reprodukčním věku, které odkládají mateřství na pozdější dobu a mají obavu ze snižující se plodnosti. Je známo, že s zvyšujícím se věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček a tím se snižuje šance na těhotenství. Metoda spočívá v zamražení vajíček nebo embryí.

Vajíčka se odebírají v krátké celkové anestezii, takže jde o zákrok bezbolestný a hlavně bezpečný. K zamražení jsou vhodná vajíčka jak neoplozená, tak jako embrya – vajíčka oplozená spermiemi partnera. Nejdříve však provedeme hormonální a ultrazvukové vyšetření.  Poté se stanoví průběh stimulace. Pro lepší šanci na úspěch je potřeba, aby dozrálo více vajíček. K tomuto účelu se využívá tzv. stimulace, při které jsou vaječníky stimulovány léky. 

Na konzultace se objednávejte na tel. 532 238 253 nebo e-mailu info@cermedbrno.cz.

 

Na co se nás
často ptáte

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Neplodnost páru může být spojena s problémem v oblasti reprodukčního zdraví u ženy nebo u muže, často se jedná o kombinovaný faktor.

Neplodnost u ženy většinou obnáší problémy s dozráváním a uvolňováním vajíček, kvalitou vajíček, endometriózou, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U muže se obvykle jedná o špatný spermiogram, tedy nízký počet nebo špatnou morfologii spermií.

Neplodnost nejčastěji způsobují:

- Věk, zejména u žen plodnost po 35. roce života klesá,
- hormonální nerovnováha,
- požívání tabákových výrobků, alkoholu nebo drog, 
- nadváha nebo naopak podvýživa, 
- vrozené vývojové vady,
- endometrióza, 
- genetický faktor,
- a další.

Příčiny mohou být různé, ale pokud k páru přistupujeme komplexně, dokážeme často tyto problémy vyřešit.

Nechci teď otěhotnět, ale chci preventivně vyšetřit.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, nebo je neplánujete vůbec, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Rádi se s vámi dohodneme na postupu pomocí online konzultace. K objednání využijte našeho rezervačního systému.

Kam se objednat při podezření na neplodnost?

Pokud se vám nedaří otěhotnět a máte pravidelný pohlavní styk po dobu jednoho roku, je možné, že máte problém v oblasti reprodukčního zdraví. V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. K objednání využijte našeho rezervačního systému.

Chci si zamrazit vajíčka pro pozdější použití.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Rádi se s vámi dohodneme na postupu pomocí online konzultace. K objednání využijte našeho rezervačního systému nebo na email info@cermedbrno.cz.

Jak probíhá stimulace a kolikrát budu muset přijít?

Běžně se každý měsíc v těle ženy připravuje několik folikulů (váčků s tekutinou, které obsahují vajíčko), ale poté dozraje a uvolní se jen jedno vajíčko. Pro lepší šanci na úspěch IVF je potřeba, aby dozrálo vajíček více. K tomuto účelu se využívá tzv. stimulace, při které jsou vaječníky stimulovány hormony, které se aplikují tenkou jehličkou.

 V průběhu hormonální stimulace, která trvá 7 - 13 dní, je třeba, aby žena docházela na kontroly ultrazvukem. Lékaři tak monitorují dozrávání folikulů, aby mohli určit vhodnou dobu pro odběr vajíček. Počet návštěv je individuální podle průběhu stimulace, ale zpravidla 3 - 4 návštěvy za jeden léčebný cyklus.

Jak dlouho budou skladována naše vajíčka nebo embrya?

Vajíčka, nebo embrya lze skladovat metodou kryokonzervace (zmražením). Nejčastější využití má tato metoda před podstoupením protinádorové léčby nebo také v případě, že máte obavy ze s věkem se snižující plodnosti.

Takto zmražená vajíčka nebo embrya skladujeme 12 měsíců. Skladování lze prodloužit na libovolně dlouhou dobu, a to po uhrazení daného poplatku. Rovněž je možné na základě písemné žádosti skladování kdykoliv ukončit. Bližší informace lze získat v Embryologické laboratoři našeho centra - 532 238 281 nebo na emailu info@cermedbrno.cz.