Co je to endometrióza?

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku, jehož příznaky ženy velmi často přehlížejí, nebo je připisují něčemu jinému. Patří mezi ně obvykle:

  • chronická pánevní bolest
  • silná a bolestivá menstruace
  • bolest při pohlavním styku
  • poruchy plodnosti
  • bolest a/nebo krvácení při stolici nebo močení
  • celková slabost, únava

Endometriózu přitom není radno podceňovat. Je definována jako přítomnost tkáně podobné děložní sliznici mimo děložní dutinu. Toto nezhoubné onemocnění postihuje 10 % žen v reprodukčním věku a může být příčinou neplodnosti.

Nejčastěji se endometrióza vyskytuje v oblasti malé pánve, může vytvářet cysty na vaječnících nebo postihovat rektovaginální septum, děložní vazy či stěnu tlustého střeva.

Nachází-li se ložiska endometriózy ve svalové vrstvě děložní stěny, jedná se o tzv. adenomyózu. K méně často postiženým oblastem patří močový měchýř, močovody, jizvy po operacích či pupek. 

Ložiska endometriózy, podobně jako děložní sliznice, během menstruačního cyklu podléhají vlivům pohlavních hormonů. Postupně dochází k chronickému lokálnímu zánětu a tvorbě jizevnaté vazivové tkáně a srůstů, které bývají příčinou klinických obtíží a poruch plodnosti.

Na co se nás
často ptáte

Jak poznám, že mám endometriózu?

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Studie udávají, že endometriózou trpí až 10 % žen v reprodukčním věku.

K nejčastějším symptomům patří:

- bolestivá, silná a dlouhá menstruace,
- velké krvácení při menstruaci, popř. krvácení mimo menstruaci,
- bolesti během pohlavního styku nebo po něm,
- bolestivé vyprazdňování nebo močení,
- neplodnost,
- další symptomy jako únava, průjem nebo zácpa.

Míra bolesti nemusí nutně odrážet závažnost zdravotního stavu. Ačkoliv trpíte silnými bolestmi, může se jednat o mírný případ endometriózy, při mírných bolestech naopak může jít o závažnější stav. 

Pokud u sebe pozorujete některé ze symptomů, doporučujeme vám sjednání online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. 

Nechci teď otěhotnět, ale chci řešit endometriózu.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, nebo je neplánujete vůbec, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Objednejte se na konzultaci, kde s vámi probereme všechny možnosti. 

Nechci teď těhotnět, ale chci preventivně vyšetřit.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, nebo je neplánujete vůbec, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Rádi se s vámi dohodneme na postupu pomocí online konzultace. 

Mám endometriózu a chci otěhotnět, kam se mám obrátit?

V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. Objednejte se do ambulance asistované reprodukce na Obilním trhu.

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Neplodnost páru může být spojena s problémem v oblasti reprodukčního zdraví u ženy, nebo u muže, často se jedná o kombinovaný faktor.

Neplodnost u ženy většinou obnáší problémy s dozráváním a uvolňováním vajíček, kvalitou vajíček, endometriózou, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U muže se obvykle jedná o špatný spermiogram, tedy nízký počet nebo špatnou morfologii spermií.

Neplodnost nejčastěji způsobují:

- věk, zejména u žen plodnost po 35. roce života klesá,
- hormonální nerovnováha,
- požívání tabákových výrobků, alkoholu nebo drog,
- nadváha nebo naopak podvýživa,
- vrozené vývojové vady,
- endometrióza,
- genetický faktor, 
- a další.

 Příčiny mohou být různé, ale pokud k páru přistupujeme komplexně, dokážeme často tyto problémy vyřešit.

Kam se objednat při podezření na neplodnost?

Pokud se vám nedaří otěhotnět a máte pravidelný pohlavní styk po dobu jednoho roku, je možné, že máte problém v oblasti reprodukčního zdraví. V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. 

Jak dlouho budou skladována moje vajíčka nebo embrya?

Vajíčka, nebo embrya lze skladovat metodou kryokonzervace (zmražením). Nejčastější využití má tato metoda před podstoupením protinádorové léčby nebo léčby endometriózy a také v případě, že máte obavy ze s věkem se snižující plodnosti.

Takto zmražená vajíčka, nebo embrya skladujeme 12 měsíců. Skladování lze prodloužit na libovolně dlouhou dobu, a to po uhrazení daného poplatku. Rovněž je možné na základě písemné žádosti skladování kdykoliv ukončit. Bližší informace lze získat v Embryologické a Andrologické laboratoři našeho centra.