Intrauterinní inseminace (IUI)

Optimální přípravu na zákrok vždy určuje lékař ve spolupráci s pacientkou. Blížící se ovulaci zjišťujeme pomocí ultrazvukového vyšetření přibližně 12. den cyklu a podle výsledků se stanoví termín aplikace hCG, kterým je nejčastěji injekce Ovitrelu. 

V den zákroku se dostaví také partner k odběru spermatu do andrologické laboratoře, případně lze využít spermie od dárce, a poté provést IUI. Spermie jsou zavedeny tenkou soupravou do děložní dutiny, přičemž se nemusíte bát žádné bolesti ani délky celého zákroku.

V termínu menstruace si poté můžete udělat těhotenský test, anebo si nechat udělat test z krve, který je samozřejmě průkaznější. Úspěšnost inseminace se pohybuje okolo 10 % a vzhledem k tomu se doporučuje provést maximálně třikrát a poté už volit cestu metod IVF, které jsou mnohem úspěšnější.

Na co se nás
často ptáte

Jak se chovat po embryotransferu?

Do zjištění výsledku těhotenského testu doporučujeme klidový režim.

Vyhněte se větší fyzické námaze a náročnějším sportům, nezvedejte těžká břemena. Dále se vyvarujte bazénů, koupališť a saun a doma se také raději sprchujte, ne koupejte. Zdržte se kontaktu s osobami nakaženými přenosnými onemocněními nebo osobami v karanténě. Dodržujte pitný režim, v případě hladu se najezte. Doporučujeme se vyvarovat dlouhého cestování. Zkrátka si dopřejte klid a pohodu.

Kdy si mám provést těhotenský test po transferu?

Těhotenský test se provádí zhruba dva týdny po embryotransferu. Přesné datum budete mít uvedeno v závěrečné zprávě.

Jak probíhá stimulace, kolikrát budu muset přijít?

Běžně se každý měsíc v těle ženy připravuje několik folikulů (váčků s tekutinou, které obsahují vajíčko), ale poté dozraje a uvolní se jen jedno vajíčko. Pro lepší šanci na úspěch IVF je potřeba, aby dozrálo vajíček více. K tomuto účelu se využívá tzv. stimulace, při které jsou vaječníky stimulovány hormony, které se aplikují tenkou jehličkou.

V průběhu hormonální stimulace, která trvá jeden až tři týdny, je třeba, aby žena docházela na kontroly ultrazvukem. Lékaři tak monitorují dozrávání folikulů, aby mohli určit vhodnou dobu pro odběr vajíček.

Jakmile jsou folikuly dostatečně zralé, je opět pomocí injekcí vyvolána ovulace.

Přispívá pojišťovna na léčbu?

Naši zdravotníci se vám budou věnovat na individuální bázi a na základě toho vám doporučí určitá vyšetření a zákroky a také vám mohou být předepisovány určité léky podle toho, co je pro vaši aktuální situaci nejvhodnější. Na některé tyto věci přispívá pojišťovna, jiné si budete muset hradit sami. Konkrétní částky jsou tedy individuální.

Jak poznám opravdu první den menstruace?

Za první den menstruace se považuje první den, kdy ráno opravdu krvácíte, nepočítá se tedy „špinění“. Pokud začnete krvácet večer, počítá se až následující den, kdy ráno krvácíte.

Jak dlouho budou skladována naše vajíčka/spermie/embrya?

Vajíčka, spermie i celá embrya lze skladovat metodou kryokonzervace (zmražením). Nejčastější využití má tato metoda před podstoupením protinádorové léčby nebo také v případě, že máte obavy ze s věkem se snižující plodnosti.

Takto zmražená vajíčka, spermie nebo embrya skladujeme 12 měsíců. Skladování lze prodloužit na libovolně dlouhou dobu, a to po uhrazení daného poplatku. Rovněž je možné na základě písemné žádosti skladování kdykoliv ukončit. Bližší informace lze získat v Embryologické a Andrologické laboratoři našeho centra.

Nechci teď těhotnět, ale chci preventivně vyšetřit.

V Cermedu pracujeme se všemi různými reprodukčními plány a přáními. Pokud aktuálně děti neplánujete, nebo je neplánujete vůbec, ale máte z jakéhokoliv důvodu obavu o své reprodukční zdraví, náš tým se vám rád bude věnovat a vyšetří vás. Rádi se s vámi dohodneme na postupu pomocí online konzultace. K objednání využijte našeho rezervačního systému kliknutím SEM.

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Neplodnost páru může být spojena s problémem v oblasti reprodukčního zdraví u ženy nebo u muže, často se jedná o kombinovaný faktor.

 

Neplodnost u ženy většinou obnáší problémy s dozráváním a uvolňováním vajíček, kvalitou vajíček, endometriózou, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U muže se obvykle jedná o špatný spermiogram, tedy nízký počet nebo špatnou morfologii spermií.

 

Neplodnost nejčastěji způsobují:

- věk, zejména u žen plodnost po 35. roce života klesá,
- hormonální nerovnováha,
- požívání tabákových výrobků, alkoholu nebo drog, 
- nadváha nebo naopak podvýživa, 
- vrozené vývojové vady,
- endometrióza,
- genetický faktor, 
- a další.

Příčiny mohou být různé, ale pokud k páru přistupujeme komplexně, dokážeme často tyto problémy vyřešit.

Kam se objednat při podezření na neplodnost?

Pokud se vám nedaří otěhotnět a máte pravidelný pohlavní styk po dobu jednoho roku, je možné, že máte problém v oblasti reprodukčního zdraví. V takovém případě s vámi vaši situaci rádi probereme formou online konzultace, kde se dohodneme na dalším postupu. K objednání využijte našeho rezervačního systému kliknutím SEM.